Звернення за захистом до Європейського суду з прав людини: 5 аспектів, які слід урахувати заявнику

22 Липня 2021 Стаття
espl

Олексій ЗЕЛЕНЦОВ, адвокат

Європейський суд з прав людини сприймається громадянами України як остання інстанція, де можна домогтися справедливості. Втім, якщо не враховувати деякі особливості розгляду скарг у Страсбурзі, звернення може стати марною тратою часу.

1. Предмет звернення

Слід переконатися, що ваші порушені права і інтереси, з приводу яких ви маєте намір звертатися до ЄСПЛ, захищаються Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Крім права на життя, заборони катування, права на свободу та особисту недоторканність, на справедливий суд, на повагу до приватного і сімейного життя, свободу вираження поглядів, зібрань та об’єднань, а також інших гарантій, виписаних в «основному тілі» Конвенції, є також низка інших прав, про які міжнародна спільнота подбала після ухвалення Конвенції. Вони були закріплені у протоколах. Так, наприклад, захист власності та право на освіту захищаються Протоколом №1 до Конвенції.

Також слід ураховувати, що стверджуване порушення має стосуватися особисто вас як заявника.

Іншими словами, ЄСПЛ не розглядатиме скарги щодо порушень, якщо відповідні права не гарантовані Конвенцією і протоколами до неї, або порушення не завдало шкоди безпосередньо вам.

2. Вичерпання можливостей захисту в Україні

Але навіть якщо ваші особисті права, передбачені Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, дійсно були порушені, не факт, що Європейський суд з прав людини візьметься за розгляд скарги.

За загальним правилом, до Страсбургу можна звертатися із заявою лише після вичерпання національних засобів захисту. Свої претензії слід спочатку провести крізь українські суди всіх інстанцій і отримати остаточне рішення. Фактично заявник має довести, що українська влада мала змогу виправити порушення прав на національному рівні, але не зробила цього.

Винятком є тимчасові заходи, які застосовуються Євросудом відповідно до правила 39 його Регламенту: палата Суду або, коли це доцільно, її голова може – на прохання сторони чи будь-якої іншої заінтересованої  особи  або  з  власної ініціативи – вказати сторонам, який тимчасовий захід, на її думку, слід  вжити  в  інтересах  сторін  або   в   інтересах   належного провадження у справі. Йдеться про випадки, коли зволікання може завдати людині непоправної шкоди. Наприклад, загроза життю або вислання з країни, що призведе до тортур.

3. Строки звернення

Не можна пропускати і визначених строків звернення до Європейського суду з прав людини. Зараз цей суд може брати справу до розгляду лише впродовж шести місяців від дати постановлення остаточного рішення на національному рівні.

Але незабаром цей термін скоротиться на третину. Нещодавно останньою країною-учасницею Конвенції було ратифіковано 15-й протокол, згідно з яким вже з 1 лютого 2022 року строк звернення до ЄСПЛ становитиме лише чотири місяці!

4. Якість – прийнятність

Саме через стислі терміни подання скарги, у громадян фактично немає права на помилку. Формальні вимоги до заяви визначають критерії її прийнятності для Європейського суду з прав людини. І на виправлення допущених помилок може банально не вистачити часу.

І статистика оцінки скарг невтішна: у 95% випадків ЄСПЛ виносить рішення про неприйнятність звернення. Тобто, попри те, що порушення дійсно могло мати місце, скаргу все одно не розглядатимуть!

За таких умов особливого значення набуває якість підготовки скарги. Тут варто звернутися до фахівців, які оцінять перспективу звернення до ЄСПЛ, підготують скаргу або перевірять ваш варіант звернення на дотримання вимог, а також забезпечать за необхідності представництво у Страсбурзі.  Одним із головних напрямів діяльності Адвокатського бюро Зеленцова Олексія є професійний захист громадян в ЄСПЛ. Тож якщо ви маєте питання, зв’яжіться з нами. Ми проаналізуємо проблему, за необхідності запитаємо додаткову інформацію та запропонуємо подальші напрями роботи.

5. Справедливості доведеться зачекати

Але якщо скаргу було прийнято (комуніковано), то з великою долею ймовірності рішення буде прийнято на вашу користь.

Хоча українські суди справедливо критикують за тривалість розгляду справ, варто зауважити, що у Страсбурзі також довго розглядають заяви. Остаточного рішення доведеться чекати 5 – 8 років. 

Тим не менше, коли Європейський суд встановить порушення, він зобов’яже державу компенсувати не тільки моральну шкоду (якщо у заяві буде відповідна вимога), але й фінансові витрати, понесені вами у зв’язку із зверненням до ЄСПЛ.

За законом рішення Європейського суду з прав людини є обов’язковими до виконання. І на практиці вони дійсно виконуються державними органами України.