ВС нагадав інвесторам житлової нерухомості про права і спосіб їх захисту

4 Лютого 2022 Новина
Житлова нерухомість. Права інвестора

У разі виконання інвестором власних інвестиційних зобов’язань після завершення будівництва об’єкта інвестування відповідно до вимог закону майнові права інвестора трансформуються у право власності. А це право вже підлягає державній реєстрації за інвестором як первісним власником.

Такого висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові у справі № 359/5719/1, яка розглянула питання способу захисту прав інвестора житлової нерухомості на проінвестовану квартиру.

Справа стосувалася спору, що виник між інвестором житлового будівництва та іншою особою, за якою було зареєстроване право власності на квартиру.

Високі судді відзначили, що інвестор після виконання ним фінансових зобов’язань за укладеними договорами купівлі-продажу цінних паперів та резервування об’єкта нерухомості (чи аналогічними правочинами, що підтверджують здійснення інвестування) отримує документи, які підтверджують реальність такого правочину та встановлюють для нього його майнові права на конкретний об’єкт нерухомого майна. 

Для отримання права власності на такий об’єкт нерухомості інвестор має трансформувати свої майнові права у власність шляхом державної реєстрації речових прав на цей об’єкт нерухомості. Разом із тим, виконати це можна лише за умов завершення будівництва новоствореного об’єкта нерухомості та прийняття такого нерухомого майна до експлуатації (статті 328, 331 ЦК). А от у разі самочинного будівництва інвестор, так само як і забудовник, не може набути права власності на об’єкт.

Також у Великій Палаті нагадали, що інвестор наділений правами, тотожними правам власника нерухомого майна, пов’язаними зі створенням об’єкта нерухомого майна. Тому в разі порушення його речових прав він має право на звернення до суду за їх захистом шляхом пред’явлення позову про визнання за ним його майнових прав та витребування своєї власності з незаконного володіння іншої особи (статті 392, 388 ЦК). При цьому визнання недійсними нікчемних правочинів, які спрямовані на незаконне заволодіння майном інвестора іншими особами, не вимагається (ст. 228 ЦК).

Окремо зауважимо, що в цій справі ВП частково відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного в постанові від 24.06.2015 у справі № 367/5136/13-ц про необхідність позивача захищати свої майнові права, а не право власності, яке ще не виникло.