Призначення покарання за сукупністю вироків: ВС нагадав необхідні умови

24 Грудня 2021 Новина
умови покарання за сукупністю вироків

Для застосування правил призначення покарання за сукупністю вироків Кримінальний кодекс визначає дві обов’язкові умови. Відсутність хоча б однієї з них виключає можливість застосування положень ч. 1 ст. 71 КК України.

На це звернула увагу Об’єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду у постанові від 6 грудня 2021 року у справі № 243/7758/20. Текст документу нещодавно з’явився у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Рішення колегія суддів прийняла у зв`язку з тим, що у Верховному Суді існують відмінні правові позиції щодо застосування положень ст. 71 КК у разі призначення остаточного покарання за сукупністю вироків у тих випадках, де покарання за попереднім вироком на час ухвалення нового вироку або його перегляду судами вищих інстанцій вже відбуте.

Високі судді зробили висновок про те, що для застосування вказаних положень кримінального закону мають бути встановлені в нерозривній єдності такі дві обов’язкові умови: 

1) щодо моменту вчинення нового кримінального правопорушення засудженим – «після постановлення вироку, але до повного відбуття покарання» за попереднім вироком;

2) наявність невідбутої частини покарання (основного та/або додаткового) за попереднім вироком на момент призначення судом покарання за новим вироком.

І якщо на момент вчинення особою нового кримінального правопорушення невідбутою частиною покарання за попереднім вироком було основне покарання у виді штрафу (ст. 53 КК України), яке на час ухвалення нового вироку вже відбуте, порядок та правила призначення остаточного покарання за сукупністю вироків, визначені положеннями ч. 1 ст. 71, ч. 3 ст. 72 КК України, не застосовуються.

Щоправда, у цій справі двоє суддів Верховного Суду висловили окрему думку. З її змістом можна ознайомитися за посиланням.