Прокурори самі визначатимуть потерпілих від злочинів і захищатимуть їхні інтереси

27 Січня 2022 Новина
повноваження прокурорів із захисту потерпілих

Якщо державний орган, орган місцевого самоврядування або підприємство, де частка держави перевищує 50%, не хоче ставати потерпілим у розслідуванні збитків держави, то таких недбайливих суб’єктів у процесі все одно представлятиме прокуратура.  

Відповідну законодавчу ініціативу представила група народних депутатів. Текст їхнього проекту Закону від 25.01.2022 №6551 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо підвищення ефективності механізму захисту суспільства та держави від кримінальних правопорушень» нещодавно з’явився на порталі Верховної Ради.

Законотворці нарікають, що у провадженні правоохоронних органів, а також на розгляді судів перебуває чимало кримінальних проваджень, у яких представники органів державної влади та місцевого самоврядування безпідставно відмовляються від статусу потерпілих за наявності даних, що свідчать про спричинення їм майнової шкоди.

Як приклад наводиться інформація про скерування у 2021 році до суду семи  кримінальних проваджень про розкрадання коштів Криворізького та Дніпровського міських бюджетів на загальну суму майже 17 млн. грн. У цих справах представники рад відмовились від статусу потерпілого.

Зазначене, на думку нардепів, суттєво ускладнює судовий розгляд, створює умови для повернення обвинувального акту прокурору та може призвести до ухвалення виправдувального вироку. Такі  безпідставні відмови органів від статусу потерпілого можуть призвести до уникнення правопорушниками відповідальності і втрати можливості відшкодування шкоди, завданої державі або громаді.

З огляду на це пропонується доповнити ст. 36 (Прокурор) та ст. 58 (Представник потерпілого) Кримінального процесуального кодексу повноваженнями прокурора «представляти потерпілого, у разі спричинення кримінальним правопорушенням збитків державі, територіальній громаді або суб’єкту господарювання, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків, при відмові державного органу, органу місцевого самоврядування або суб’єкта господарювання у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків, від подання заяви про залучення до провадження як потерпілого або неподання такої заяви з будь-яких інших підстав».

Якщо прокурор реалізує таке повноваження, безпосередня участь потерпілого в особі його уповноваженого представника під час досудового розслідування та судового розгляду навіть не буде обов’язковою.