Повернення майна, вилученого під час обшуку: як змусити слідчого виконувати КПК

8 Вересня 2021 Кейс
Повернення тимчасово вилученого майна

Коли в ході обшуку тимчасово вилучається майно, слідчий має два варіанти дій: подати клопотання про арешт такого майна або негайно повернути його володільцеві. Втім, за відсутності підстав для арешту правоохоронці дуже неохоче визнають помилки.

 «В такому разі бездіяльність слідчого, який не вважає за необхідне виконувати норму ст. 171 КПК, слід оскаржувати у судовому порядку», – зауважує адвокат Олексій Зеленцов, який допоміг клієнту повернути автомобіль представницького класу, а також ключі від нього та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Усе це обуло вилучено в ході обшуку у кримінальному провадженні.

«Власник лише надав у користування своє авто особі, яка була визнана підозрюваною у кримінальній справі. При цьому вилучений автомобіль не був арештованим в установленому законом порядку, – пояснив адвокат. – Тож нами було прийнято рішення подати скаргу та вимагати визнання бездіяльності слідчого незаконною».

За приписами п.1 ч.1 ст. 303 КПК на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна.

Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська, куди була подана скарга на бездіяльність слідчого національної поліції, ці вимоги задовольнив. 

Ухвалюючи рішення, суд виходив з того, що відповідно до ст. 100 КПК речовий доказ, який був наданий стороні кримінального провадження або нею вилучений, за винятком окремих випадків повинен бути якнайшвидше повернутий володільцю. А згідно зі ст. 169, ч. 5 ст. 171 КПК у разі тимчасового вилучення майна під час обшуку слідчим повинно бути подане клопотання про арешт такого майна, інакше воно має бути негайно повернуто особі, в якої було вилучене.

Суд взяв до уваги доводи О.Зеленцова про те, що власник авто не є підозрюваним та не має будь-якого іншого статусу у кримінальному провадженні, а сам транспортний засіб не є знаряддям кримінального правопорушення. 

Зрештою суд визнав бездіяльність слідчого незаконною та зобов’язав його негайно після отримання копії ухвали суду повернути законному власнику майно, тимчасово вилучене під час обшуку.