Обов’язкова вакцинація для освітян і держслужбовців: про що насправді говорить практика ЄСПЛ

23 Вересня 2021 Стаття
Обов’язкова вакцинація

Під час останнього засідання Кабміну міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив про впровадження в Україні обов’язкових щеплень від коронавірусу для працівників закладів освіти, працівників міністерств, органів влади та місцевих державних адміністрацій. При цьому він послався на весняне рішення ЄСПЛ, яке начебто дозволяє обов’язкову вакцинацію. Але таку заяву не можна вважати коректною і ось чому.

За словами міністра, обов’язкова вакцинація від COVID-19 вже передбачена законодавством. Він послався на ст. 12 Закону про захист населення від інфекційних хвороб, якою передбачено, що працівники окремих професій, виробництв та організацій підлягають обов’язковим щепленням від інфекційних хвороб.

При цьому  «Європейський суд з прав людини у квітні цього року підтвердив положення національного законодавства, що обов’язкова вакцинація є законною і може бути необхідною в демократичних суспільствах та не протирічить Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», — зауважив В.Ляшко, тези якого понесли піар-служба МОЗ та ЗМІ.

Міністр підкреслив, що визначення переліку працівників, які мають пройти обов’язкову вакцинацію, належить до повноважень МОЗ.

Втім, спроба чиновника прикритися Страсбургом  для того, щоб змусити людей робити щеплення, виглядає непрофесійною і на практиці матиме наслідком порушення їхніх прав.

Адже насправді, на думку ЄСПЛ, як необхідну в демократичному суспільстві можна вважати вакцинацію дітей від хвороб, які добре відомі медичній науці. У  рішенні у справі «Вавржичка та інші проти Чеської Республіки» (заява № 47621/13 і 5 інших) йшлося про вакцинацію дітей від дев’яти хвороб, включаючи дифтерію, коклюш, правець, поліомієліт, гепатит В, кір і краснуху.

ЄСПЛ підкреслив, що обов’язок вакцинації стосується тих хвороб, проти яких вакцинація вважається науковою спільнотою ефективною та безпечною. І безпека використовуваних вакцин залишається під постійним контролем компетентних органів. При цьому обов’язкова вакцинація не є абсолютною! Отже, застосування цього рішення ЄСПЛ для ситуації з щепленнями проти  COVID-19 є безпідставним.

З іншого боку, міністр чомусь забув про існування резолюції ПАРЄ від 27.01.2021 №2361(2021)«Вакцини проти COVID-19: етичні, правові та практичні міркування», у якій асамблея закликала держави-члени забезпечити, щоб ніхто не піддавався дискримінації за те, що не пройшов вакцинації. Більше того, цей документ зобов’язує інформувати громадян про те, що вакцинація не є обов’язковою, що ніхто не може зазнавати політичного, соціального чи іншого тиску для проходження вакцинації!

А відповідно до статті 5 Конвенції про права людини та біомедицину, будь-яке втручання у сферу здоров’я може здійснюватися тільки після добровільної та свідомої згоди на нього відповідної особи. Такій особі заздалегідь має бути надана відповідна інформація про мету і характер втручання, а також про його наслідки та ризики.

У контексті зазначеного необхідно розуміти, що вакцини проти COVID-19, що наразі застосовуються в Україні, ще не пройшли клінічні випробування. І результати, які містять в сукупності науково обґрунтовані докази, у тому числі дані адекватних та добре контрольованих досліджень, які дають змогу вважати, що вакцини або інші медичні імунобіологічні препарати можуть бути ефективними для профілактики коронавірусної хвороби (COVID-19), досі не отримані. Принаймні такою є позиція самого МОЗ.

Відтак, варто погодитися з думкою окремих експертів про те, що всі ми з вами фактично знаходимося на певному етапі медико-біологічних експериментів, які можуть проводитися виключно на підставі добровільної згоди піддослідних.

За наявною інформацією МОЗ, рішення про проведення обов’язкових профілактичних щеплень за епідемічними показаннями головним державним санітарним лікарем України, головними державними санітарними лікарями регіонів не приймалось. Тому примусове проведення вакцинації проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, суперечить чинному законодавству України.

Олексій ЗЕЛЕНЦОВ, керівник Адвокатського бюро Зеленцова Олексія; 
Олена ДРОЗДОВА, к.ю.н.,
спеціально для  інформаційного ресурсу «ECHR.Ukrainian Aspect»