Новий закон створює загрози втрати віртуальних активів (коментар О.Зеленцова для видання «Главред»)

10 Вересня 2021 Коментар
загрози закону про віртуальні активи

Державні органи отримують повноваження здійснювати перевірки. А як показує практика, перевірки часто мають наслідком вилучення матеріальних носіїв інформації (серверів, іншого обладнання), що автоматично означає втрату активів.

Так для видання «Главред» прокоментував перспективи впровадження Закону про віртуальні активи адвокат Олексій Зеленцов.

«Аналізуючи текст Закону, ухваленого Верховною Радою на базі проекту №3637, складається враження, що його мета – це, по-перше, отримання державою права на долю з операцій з віртуальними активами, а по-друге, створення законодавчих підстав для тиску на учасників ринку. Адже переважна частина положень закону присвячена питанням контролю», – зауважив О.Зеленцов. 

Він також звернув увагу, що Закон не передбачає механізмів виводу з тіні віртуальних активів. За своїм функціоналом він дуже схожий з так званою податковою амністією для громадян, яка стартувала в країні з 1 вересня. «Там держава затребувала від усіх громадян задекларувати свої статки і поділитися з бюджетом бодай чимось в обмін на обіцянку прощення, – пояснив він. – Але, як і у випадку податкової амністії, з віртуальними активами держава навряд забезпечить додержання конституційних гарантій кожного щодо захисту прав власності».

Він висловив припущення, що Закон про віртуальні активи насправді створює загрозу втратити їх. «Адже державні органи отримують повноваження здійснювати перевірки. А як свідчить практика, перевірки часто мають наслідком вилучення матеріальних носіїв інформації (серверів, іншого обладнання), що автоматично значить втрату активів, – переконаний адвокат. – Додайте до цього рівень компетенції у питаннях криптовалют, блокчейну представників контролюючих органів, які, водночас добре розуміються у питаннях заборон і вилучення,  – і ви отримаєте повну картину перспективи реалізації закону».