Інтернет в СІЗО: дотримання прав, гарантованих Конвенцією, можливе лише за гроші?

19 Серпня 2021 Стаття
Інтернет в СІЗО. Практика ЄСПЛ

Нещодавно Кабмін вдався до експериментального проекту: у слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби особам, узятим під варту, за плату надаватимуться послуги з доступу до Інтернету. Зокрема і телефонного зв’язку. Наскільки такі експерименти коректні?

Постанову про експеримент Кабмін ухвалив 11 серпня. Документ отримав неоднозначну оцінку у професійних колах.

«Завдяки схваленню урядом постанови Україна просунулися у напрямі законодавчого закріплення права доступу осіб, взятих під варту, до Інтернету та телефонного зв’язку… Міністерство юстиції демонструє відкритість і надає ширші можливості для спілкування особам, узятим під варту», – так коментували постанову у Міністерстві юстиції, які ініціювали розробку проекту. 

Дійсно, Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що важливим елементом права ув’язненого на повагу до його сімейного життя є надання йому можливості підтримувати зв’язки зі своїми близькими. Також відсутність зв’язку через глобальну мережу може порушувати право на освіту.

Але в українських реаліях виходить так, що дотримання прав, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, можливе лише за кошти самих громадян. Немає грошей – не маєш прав?

Схожа ситуація вже склалася із платними камерами в СІЗО. На цьому тижні Мін’юст відзвітував про надходження 5 млн. гривень від громадян за покращені умови. За рахунок надходжень держава робить ремонти у безкоштовних камерах слідчих ізоляторів. Загалом же камери з поліпшеними умовами перебування відкрито у 28 СІЗО по всій Україні. Для зручності «клієнтам» навіть пропонують сплачувати за платну камеру онлайн!

І це можна було б сприймати конструктивно, якби санітарні та інші норми утримання в звичайних камерах були при цьому дотримані. Але ж неналежні умови українських місць несвободи, відсутність медичного забезпечення визнавалися у Департаменті виконання рішень ЄСПЛ Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи одним із типових порушень Україною Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Тож бранці сьогодні фактично платять за нормальні (а не покращені) умови утримання.

Бюлетень ЄСПЛ з оглядом рішень, присвячених умовам тримання під вартою та поводженню з в’язнями, можна переглянути за посиланням.

Олена ДРОЗДОВА, доцент кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука, 

Олексій ЗЕЛЕНЦОВ, директор Адвокатського бюро Зеленцова Олексія, спеціально для «ECHR.Ukrainian Aspect»