7 юридичних напрямів, про які варто подбати власнику IT-бізнесу

2 Серпня 2021 Стаття
7 юридичних напрямів, про які варто подбати власнику IT-бізнесу

Олексій ЗЕЛЕНЦОВ, адвокат

В Україні IT-сфера відноситься до одного з найбільш привабливих напрямів ведення бізнесу. Але, розпочинаючи свій проект, далеко не кожен фахівець усвідомлює те коло питань, які йому доведеться вирішувати. Спробуємо розглянути основні з них.

1. Корисна бюрократія

Будь-які бізнес-процеси люблять порядок. Тому, домовившись «на березі» з партнерами про розподіл сфер відповідальності, взаємні обов’язки і про індивідуальний внесок кожного з учасників проекту, всі досягнуті угоди необхідно формалізувати в установчих документах.

Адже ніяка міцна дружба і довірчі відносини на початку спільної справи не витримають випробування тими неприємностями, які обов’язково виникнуть у ході спільної роботи, якщо свого часу не були чітко виписані всі корпоративні процедури.

Крім того, існує певний набір внутрішньої документації, яка повинна бути у кожного підприємця незалежно від того, чим він займається. Це убезпечить бізнес від зайвих претензій з боку перевіряючих і контролюючих органів.

2. Кадри вирішують все

У будь-якого стартапу на певному етапі становлення виникає питання залучення нових співробітників. А це, як мінімум, додаткова паперова тяганина. І тут, оскільки IT-бізнес може бути не прив’язаний до офісу, виникає спокуса замінити трудові відносини цивільно-правовими. Простими словами, найманим працівникам з трудовими гарантіями і підвищеними податками надають перевагу фізособам-підприємцям без особливих зобов’язань та на спрощеній системі.

Але така оптимізація бізнес-процесів тягне додаткові проблеми. Держоргани сприймають це як незадекларовану працю з усіма випливаючими наслідками. Мінсоцполітики навіть розробило критерії, які вказують на наявність прихованих трудових відносин (періодичність оплати, форма виконання роботи, тривалість робочого часу та ін.).

3. Не втратити свого

Крім формалізації внутрішніх відносин, ваша фірма обов’язково зіткнеться з оформленням різноманітних договорів, в тому числі:

– договори підряду на створення IT-продукту або надання послуг

– агентські договори, в тому числі, з іноземними контрагентами.

– договори на IT-аутсорсинг;

– угоди про нерозголошення комерційної інформації;

– дистриб’юторські угоди та ін.

І тут ключовим завданням буде захист власних інтересів. Скачати з Інтернету стандартний договір, щоб формально закрити питання, – не найкращий варіант. А шаблони, запропоновані «турботливими» контрагентами, можуть містити приховані лазівки, через які вас з часом поставлять у вкрай невигідне становище.

Саме тому до розробки та (або) погодження договорів, а також супроводу договірних процесів варто залучати юристів, яким ви повністю довіряєте.

4. Захистити досягнення

Створюючи успішний продукт, слід подбати про власне ім’я. Адже правова недбалість в цьому питанні загрожує втратою якщо не бізнесу, то значної частини прибутку. В один прекрасний день може виявитися, що ваш бренд кимось запатентований як товарний знак. А це втрата аудиторії. Наступні судові тяжби, пов’язані з поверненням імені, заберуть багато сил і часу без гарантії позитивного завершення процесу.

Крім цього, програми, бази даних та інші створювані об’єкти інтелектуальної власності також часто стають об’єктами протиправних дій. Адже в нашій країні цілком нормальною є ситуація, коли навіть великі компанії використовують чужі ідеї без дозволу правовласника або порушують встановлені обмеження. Тому в будь-якому випадку захисту досягнень має передувати документальне підтвердження відповідного права.

5. Податкові нюанси

Безумовно, не варто забувати і про пильну увагу з боку держави, перш за все, податкових органів.

Україну навряд можна віднести до країн зі зручною системою оподаткування. Заплутане законодавство, важке адміністрування, високі ставки – все це в сукупності створює масу незручностей для ведення бізнесу старанним платником податків.

Тому важливо грамотно оцінити основні бізнес-процеси, статус ключових контрагентів, проаналізувати існуючі ризики і після цього вибрати найбільш оптимальну схему оподаткування. Від цього буде прямо залежати рентабельність вашого підприємства. В адвокатському бюро Зеленцова Олексія вам розроблять індивідуальну модель оптимізації податкового навантаження, що стане важливою умовою мінімізації ризиків всіляких перевірок.

6. Кримінальний ухил

Реалії нашої країни такі, що саме IT-сектор зазнає постійних нападів з боку усіляких правоохоронних органів. Фактично від обшуків і конфіскації основних «засобів виробництва» в Україні не застрахований ніхто.

І разом з системою кіберзахисту на випадок спроб крадіжки або знищення інформації, варто також мати надійний юридичний щит. Його можна забезпечити шляхом укладення з адвокатом договору про надання правової допомоги. У разі раптового обшуку на фірмі, затримання співробітника або інших провокацій правоохоронців, адвокат в режимі 24/7 буде відстоювати ваші інтереси. Аж до захисту в рамках кримінального процесу як на досудовому слідстві, так і в суді.

7. Хочеш миру – готуйся до війни

Там, де крутяться гроші, часто виникають конфлікти. Навіть при ідеально складеному договорі з контрагентом, потрібно бути готовим будь-якої миті відстоювати свої інтереси. На жаль, далеко не всі виконують дане комусь слово.

І якщо мирним шляхом залагодити непорозуміння не виходить, за захистом доведеться йти до суду. Тут також не обійтися без адвоката. Скласти претензію, позовну заяву, підготувати відгук, подати клопотання, скласти апеляційну скаргу – з цим всім безумовно, може впоратися будь-яка грамотна людина. Однак без розуміння численних нюансів процесу ефективність захисту істотно знижується. Крім того, час на супровід того чи іншого спору вам краще (вигідніше) витратити на створення чергового продукту. А юридичний захист – віддати в руки професіонала.

Замість висновків

Багато хто сьогодні вже розуміє, що бути хорошим фахівцем у своїй справі недостатньо. І глибокі знання, відповідальний підхід до вирішення професійних завдань на жаль не є запорукою успішності бізнесу.

Професійна юридична підтримка ваших IT-проектів дасть можливість уникнути певних проблем і ризиків, які для недосвідчених людей можуть спочатку здаватися малоймовірними.

І експерти Адвокатського бюро Зеленцова Олексія докладуть максимум зусиль для того, щоб наш клієнт займався розвитком своєї справи, не переживаючи про організаційні та юридичних формальності.

Крім іншого, ідеальна юридична сторона проекту (прозорі схеми ведення бізнесу, установчі документи, серйозне ставлення до захисту інтелектуальної власності, чіткі договори) також сприятиме залученню інвесторів, які більше за інших зацікавлені в чесних умовах гри.